Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
DUYURU: Aktif olmayan linkler yakın bir zamanda güncellenecek..(30.03.2012)
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Calculus 2 - (İ.T.Ü Ders Notları) İndir !
türk - Türk doktorun buluşu...! Icon_minitimePtsi 6 Tem. 2015 - 8:15 tarafından hilmi33

» Sayısal Dgs Deneme Sınavı İndir !
türk - Türk doktorun buluşu...! Icon_minitimePaz 28 Haz. 2015 - 7:55 tarafından erhan196

» Zeki Müren – Saklı Kayıtlar 1952-1984 (2009) Full Albüm
türk - Türk doktorun buluşu...! Icon_minitimeCuma 30 Mayıs 2014 - 17:53 tarafından yskizmir

» matematik
türk - Türk doktorun buluşu...! Icon_minitimeC.tesi 19 Nis. 2014 - 18:29 tarafından berk123

» Müslüm Gürses - Küskünüm (En Çok Satan Albümü) Full Albüm
türk - Türk doktorun buluşu...! Icon_minitimePaz 1 Ara. 2013 - 5:06 tarafından djsoner

En iyi yollayıcılar
PatroN
türk - Türk doktorun buluşu...! Vote_lcaptürk - Türk doktorun buluşu...! I_voting_bartürk - Türk doktorun buluşu...! Vote_rcap 
elmaşekeri
türk - Türk doktorun buluşu...! Vote_lcaptürk - Türk doktorun buluşu...! I_voting_bartürk - Türk doktorun buluşu...! Vote_rcap 
qulay
Electra
glnck_
cenan
Admin
ceylan
beşiktAŞK
vuslat_01
Anahtar-kelime
dili türk ders notları calculus

Türk doktorun buluşu...!

4 posters
YazarMesaj
elmaşekeri
Seviye 12
 Seviye 12
elmaşekeri

Aktiflik :
türk - Türk doktorun buluşu...! Left_bar_bleue340 / 999340 / 999türk - Türk doktorun buluşu...! Right_bar_bleue

Tecrübe : 377
Teşekkürler : 9
Bölüm : Çocuk Gelişimi
Hedef : Okulöncesi Öğretmenliği
1

türk - Türk doktorun buluşu...! Empty
MesajKonu: Türk doktorun buluşu...!   türk - Türk doktorun buluşu...! Icon_minitimeSalı 2 Mart 2010 - 12:41

[b]

Türk doktorun buluşu ile bacağı kurtuldu

Doç. Dr. Metin Küçükkaya'nın bulduğu, dünyada "kablo yöntemi" olarak bilinen teknik, 13 yaşındaki futbolcu Yakup'un bacağını kesilmekten kurtardı

Denizlispor'un alt takımında futbol oynayan 13 yaşındaki Yakup Çelik'in hayatı, 23 Eylül 2008'de geçirdiği trafik kazasıyla alt üst oldu. Geleceğin yıldız futbolcusu gözüyle bakılan Yakup'a, okuduğu okulun müdürünün kullandığı otomobil çarptı. Sol bacağı büyük hasar gören Yakup Çelik tam 11 kez ameliyat edildi. Doku nakilleri yapıldı. Ama kemikler bir türlü kaynamadı. Genç futbolcu ameliyatlar yüzünden hastaneden çıkamazken, başka imkânların araştırılması için kampanyalar başlatıldı. Denizli'deki takım arkadaşları, Yakup Çelik için kapı kapı dolaşıp yardım aradı. Kapılardan biri onlar için umut oldu. Daha önce Şişli Etfal Hastanesi'nde boy uzatma ameliyatı olan bir kişi, "Yardım toplamanıza gerek yok, İstanbul'a gidin. Orada soruna çare bulabilirler, benzer sorunları ben de yaşadım" dedi.

KISALAN BACAĞI DA UZADI

Bunun üzerine Yakup Çelik, Denizli'den İstanbul'daki Şişli Etfal Hastanesi'ne sevk edildi. Ancak tek sorunu ameliyatlar nedeniyle kısalan bacağı değildi. Aldığı büyük hasarın etkisi ile artık kemikleri kaynamıyordu. Sonunda doktorlar özel bir yöntem kullanılmasına karar verdi. Şişli Etfal Hastanesi Klinik Şef Yardımcısı Doç. Dr. Metin Küçükkaya'nın geçtiğimiz ağustos ayında Journal of Orthopaedic Trauma Dergisi'nde yayımlanan ve kendi adını taşıyan yöntemi Çelik'e uygulandı. "Kablo yöntemi" de denilen bu teknik, Çelik'in iki yıldır kaynamayan kemiklerinin tekrar kaynamasını sağladı. Bu sırada Yakup Çelik'in ameliyatlar sırasında kısalan bacağı da milim milim uzadı.

'KESECEĞİZ DERKEN DUYDUM'

Hastane odasında yatan genç futbolcuya moral desteği de geldi. Denizlispor-Galatasaray maçından sonra iki takımın futbolcuları imzalı formalarını ona gönderdi. Yakup Çelik, Lincoln'ü çok sevdiği için özellikle onun formasını istedi. Şimdi hastane odasında taburcu olacağı günü beklerken, bir gün Denizlispor, bir gün Galatasaray formasını giyiyor. Yakup Çelik, "Bacağımı keseceklerini duymamam için doktorlar kendi aralarında kısık sesle konuşuyordu. Ama ben duyuyordum. Şimdi iyileştim. Artık futbol oynamam zor, bunu biliyorum. İyileşene kadar maç seyredemiyordum. Şimdi bacağım kurtuldu ya seyretmeye başladım" diyor.

Yöntemini dünyaya tanıttı

Doç. Dr. Metin Küçükkaya: Şişli Etfal Hastanesi'nde geliştirdiğimiz kablo yöntemini Yakup Çelik'ten önce 14 hastaya daha uyguladık, hepsinin sonuçları başarılı oldu. Sonucu bacak kaybına kadar gidebilecek durumlarda işe yarıyor. Travma nedeniyle kısalan bacak da uzayabiliyor

SABAH/ESRA TÜZÜN
Electra
Seviye 10
 Seviye 10
Electra

Aktiflik :
türk - Türk doktorun buluşu...! Left_bar_bleue200 / 999200 / 999türk - Türk doktorun buluşu...! Right_bar_bleue

Tecrübe : 200
Teşekkürler : 7
Bölüm : Endüstriyel Elektronik
Hedef : K-A-T-Ü (E-E. Mühendisliği)
4

MesajKonu: Geri: Türk doktorun buluşu...!   türk - Türk doktorun buluşu...! Icon_minitimeSalı 2 Mart 2010 - 20:05

Güzel paylaşım elmaşekeri emeğine sağlık....
qulay
Seviye 11
 Seviye 11
qulay

Aktiflik :
türk - Türk doktorun buluşu...! Left_bar_bleue160 / 999160 / 999türk - Türk doktorun buluşu...! Right_bar_bleue

Tecrübe : 195
Teşekkürler : 1
Bölüm : Dış Ticaret
Hedef : Uluslararası Ticaret
2

MesajKonu: Geri: Türk doktorun buluşu...!   türk - Türk doktorun buluşu...! Icon_minitimeÇarş. 3 Mart 2010 - 8:14

Allah uzun ömürler versin doktora, teşekkürler elmaşekeri Very Happy
talihsiz
Seviye 2
 Seviye 2
talihsiz

Aktiflik :
türk - Türk doktorun buluşu...! Left_bar_bleue10 / 99910 / 999türk - Türk doktorun buluşu...! Right_bar_bleue

Tecrübe : 29
Teşekkürler : 4
Bölüm : Bilgisayar Programcılıgı
Hedef : Bigisayar Müh.
3

MesajKonu: Geri: Türk doktorun buluşu...!   türk - Türk doktorun buluşu...! Icon_minitimeÇarş. 3 Mart 2010 - 22:20

helal olsn wallaa

Türk doktorun buluşu...!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Türk Rekortmen
» Aslı Türk - Helal Olsun (Amatör Çalışma)