Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
DUYURU: Aktif olmayan linkler yakın bir zamanda güncellenecek..(30.03.2012)
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Calculus 2 - (İ.T.Ü Ders Notları) İndir !
dgs ıle ılgılı merak edılenler Icon_minitimePtsi 6 Tem. 2015 - 8:15 tarafından hilmi33

» Sayısal Dgs Deneme Sınavı İndir !
dgs ıle ılgılı merak edılenler Icon_minitimePaz 28 Haz. 2015 - 7:55 tarafından erhan196

» Zeki Müren – Saklı Kayıtlar 1952-1984 (2009) Full Albüm
dgs ıle ılgılı merak edılenler Icon_minitimeCuma 30 Mayıs 2014 - 17:53 tarafından yskizmir

» matematik
dgs ıle ılgılı merak edılenler Icon_minitimeC.tesi 19 Nis. 2014 - 18:29 tarafından berk123

» Müslüm Gürses - Küskünüm (En Çok Satan Albümü) Full Albüm
dgs ıle ılgılı merak edılenler Icon_minitimePaz 1 Ara. 2013 - 5:06 tarafından djsoner

En iyi yollayıcılar
PatroN
dgs ıle ılgılı merak edılenler Vote_lcapdgs ıle ılgılı merak edılenler I_voting_bardgs ıle ılgılı merak edılenler Vote_rcap 
elmaşekeri
dgs ıle ılgılı merak edılenler Vote_lcapdgs ıle ılgılı merak edılenler I_voting_bardgs ıle ılgılı merak edılenler Vote_rcap 
qulay
Electra
glnck_
cenan
Admin
ceylan
beşiktAŞK
vuslat_01
Anahtar-kelime
notları ders türk calculus dili

dgs ıle ılgılı merak edılenler

2 posters
YazarMesaj
cenan
Seviye 7
 Seviye 7
cenan

Aktiflik :
dgs ıle ılgılı merak edılenler Left_bar_bleue150 / 999150 / 999dgs ıle ılgılı merak edılenler Right_bar_bleue

Tecrübe : 222
Teşekkürler : 2
Bölüm : muhasebe ve vergi uygulamaları
Hedef : işletme
2

dgs ıle ılgılı merak edılenler Empty
MesajKonu: dgs ıle ılgılı merak edılenler   dgs ıle ılgılı merak edılenler Icon_minitimePtsi 27 Tem. 2009 - 12:00

Dikey geçiş sınavında merak edilenler

Her yıl ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na önlisans mezunları 4 yılık lisans öğrenimine geçmek için katılıyor. İşte bu sınava girecekler için sınavla ilgili merak edilenler.

Sınavda uygulanan test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlıyor. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanan sorular, önlisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik değil. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte oluyor.

DGS yılda bir kez, Temmuz ayında, tek oturumda üniversite rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa’da yapılıyor. Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanıyor. Sınav 180 dakikada tamamlanıyor.

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının, önlisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı önlisans başarı puanlarının (AÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde ediliyor.

Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılıyor. Boş kalan kontenjan olduğu takdirde ek yerleştirme yapılmıyor. DGS sonuçları sadece ilgili öğretim yılı için geçerli oluyor.

Lisans öğrenimine başlama hakkını elde eden öğrencilere üniversiteleri tarafından Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanıyor. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yükleniyor. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi oluyor. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarı yıl. Ancak öğrencilerin okudukları derslerin özellikleri, yıllık ders programları, öğretim elemanları ve hazırlık programındaki durumları dikkate alınarak Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi istisnai olarak bir yarıyıl daha uzatılabiliyor. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarı ile tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılıyor, başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesiliyor. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmiyor.

Yabancı dille öğretim yapılan programlarda öğrencilerin, Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekiyor. Yabancı dil hazırlık programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi oluyor. Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısız olarak ilişiği kesilen öğrenciler, Türkçe eğitim yapan aynı adlı yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebiliyorlar.

Hangi önlisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri ilgili yılın kılavuzunda veriliyor. Adayların tercihlerini, sadece ilgili alanları göz önünde tutarak yapmaları gerekiyor.

Engelli adaylar sınav sırasında yardımcı istedikleri takdirde, bu durumlarını gösteren bir üniversite veya devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporunu, Başvurma Belgesine eklemek zorundalar. Okuyamayacak derecede görme engelli olan adaylara karmaşık şekillere dayalı sorular sorulmuyor, bu adaylar ile ellerini kullanamayan adaylara okuyucu/işaretleyici yardımı veriliyor.

Sınavın ve sınav sonuçlarının geçerli sayılabilmesi için adayların tüm kurallara uyması zorunlu. Kurallara uymayan adayların sınavları geçersiz sayılır. Sınavdan sonra bile olsa kurallara uymadığı saptanan adayların sınav sonuçlarından doğan hakları geçersiz sayılıyor.

Başvurma Belgesini teslim etmeyen, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler geri verilmiyor.
LegalMuhtira
Seviye 1
 Seviye 1
LegalMuhtira

Aktiflik :
dgs ıle ılgılı merak edılenler Left_bar_bleue10 / 99910 / 999dgs ıle ılgılı merak edılenler Right_bar_bleue

Tecrübe : 2
Teşekkürler : 1
Bölüm : Düzce Ünv DMYO. İşletme
Hedef : Marmara Ünv İşletme
1

dgs ıle ılgılı merak edılenler Empty
MesajKonu: Geri: dgs ıle ılgılı merak edılenler   dgs ıle ılgılı merak edılenler Icon_minitimeÇarş. 2 Şub. 2011 - 1:13

merhaba arkadaslar cok merak ettigim bi husus var ve bi türlü rahat edemiyorum ben bu dönem düzce meslek y.o ndan mezun oldum.. DGS hayalim var ama okul puanımdan cok endişeliyim

iyi bi ogrenci degildim ve ortalamam 1.53 tahminimde ama bir türlü öbp puanımı ayıkamıyorum sizden ricam bilgisi olan bi arkadas yardımcı olurmu bana? İlk bölümde cok iyiyim ama okul puanım cok düsük acaba yerlesemezmiyim? ve acaba kac aobp gelir :/ tesekkürler

dgs ıle ılgılı merak edılenler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Geleceği merak edenler için ( 2050)
» Ağırlıklı ortalama Başarı puanı ve inşaat muhendıslıgı ile ilgili..